MISTRZOWSKIE WIECZORY LITERACKIE – STANISŁAW BARAŃCZAK

Zapraszamy Państwa na wieczór poświęcony twórczości Stanisława Barańczaka. Gośćmi spotkania będą: Profesor Uniwersytetu Śląskiego Joanna Dembińska-Pawelec, literaturoznawczyni, autorka m.in. “Światy możliwe w poezji Stanisława Barańczaka” oraz Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Adam Poprawa, poeta, prozaik, krytyk literatury. Spotkanie zaplanowane jest na 18 października 2023 roku, o godzinie 18:00, w Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6. 

Stanisław Barańczak sam o sobie mówił: “Gdyby brać pod uwagę wyłącznie proporcje czasowe, można by powiedzieć, że jestem właściwie tłumaczem, natomiast poetą tylko bywam, i to znacznie rzadziej, niż zapewne miał na myśli Norwid.”

Prof. dr. hab.  Joanna Dembińska-Pawelec – literaturoznawczyni, autorka m.in. “Światy możliwe w poezji Stanisława Barańczaka” i “Vilanella. Od Anonima do Barańczak” , a także licznych artykułów z zakresu sztuki interpretacji. Wraz z Constantinem Geambaşu przygotowała publikację wyboru wierszy S. Barańczaka i A. Zagajewskiego tłumaczonych na język rumuński. Obecnie pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

dr. hab. Adam Poprawa – literaturoznawca, krytyk literacki, prozaik. Pracuje na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikował w „Czasie Kultury”, paryskiej „Kulturze”, „Literaturze na Świecie”, „Odrze”, „Tygodniku Powszechnym” i innych pismach. Zasiadał w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content