MISTRZOWSKIE WIECZORY LITERACKIE – STANISŁAW LEM

Zapraszamy Państwa na wieczór poświęcony twórczości Stanisława Lema. Gośćmi spotkania będą: Prof. Stanisław Bereś, historyk literatury, krytyk, eseista oraz Wojciech Zemek, były sekretarz Stanisława Lema, obecnie zarządca praw autorskich oraz redaktor strony www.lem.pl. Spotkanie zaplanowane jest na 4 października 2023 roku, o godzinie 18:00, w Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6. 

“W Lema widmowej bibliotece jest jednak coś więcej niż tylko zmęczenie fabulacją: rolę najistotniejszą gra w tych utworach nie tyle skrótowość, ile dwupoziomowość prezentacji zmyślonego dzieła, wplecenie jej w tok opowieści elokwentnego a fikcyjnego „recenzenta”, który nie tylko streszcza, ale też wyraża swoje zdanie o poglądach i twórczej kompetencji równie fikcyjnego autora. W ten sposób każda idea jawi się owinięta w podwójnie dystansujące opakowanie, wpleciona zostaje od razu w Wielkie Gadanie, które jest krwiobiegiem kultury, instancją pośredniczącą nie tylko w naszych próbach docierania do materialnej prawdy o świecie, ale też w każdym porozumiewaniu się ludzi między sobą. Ta elokwencja robi czasem wrażenie komiczne i sama jest przedmiotem parodii, ale niekiedy jawi się jako swoisty amortyzator, chroniący przed apodyktycznością jakiejś idei, jej bezceremonialnym czy wręcz brutalnym kwestionowaniem wszystkiego, do czego skłania nas w myśleniu przyzwyczajenie czy tzw. zdrowy rozsądek.” – Jerzy Jarzębski w “Apokryfach Lema” 

Prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, krytyk literacki i tłumacz. Były redaktor „Telewizyjnych Wiadomości Literackich,” magazynu „Latarnik” oraz programu „Jatka Kulturalna.” Zasiadał w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczył m.in. “Rozmowy ze Stanisławem Lemem” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987, 2018) na jęz. rosyjski, ukraiński i białoruski.

Wojciech Zemek – polonista, znawca w zakresie prawa autorskiego oraz ochrony własności intelektualnej. Entuzjasta twórczości Stanisława Lema z zamiłowania i zawodu: w latach 1996-2006 pełnił funkcję sekretarza pisarza, a obecnie zajmuje się zarządzaniem prawami autorskimi, jest redaktorem i administratorem serwisu www.lem.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content