MISTRZOWSKIE WIECZORY LITERACKIE – ANNA JANKO

Zapraszamy Państwa na wieczór poświęcony twórczości Anny Janko – poetki, felietonistki, krytyczki literackiej. Z pisarką rozmawiała będzie dr. Katarzyna Lisowska, literaturoznawczyni i krytyczka literacka.

„Wydaje się, że szczęście to to, do czego dążymy. Szczęście, czyli trwanie w szczęściu. Jednak są ludzie, którzy wolą poznawać, być w drodze i bez względu na ryzyko w tę drogę się wybierają – mówiła Anna Janko w rozmowie z Anną Lisiecką w Programie Drugim Polskiego Radia.
Życiowa maksyma pisarki brzmi: „nietrwanie, lecz poznanie to nasze zadanie”.

Anna Janko – poetka, pisarka, felietonistka, krytyczka literacka. Debiutowała jako poetka tomem „List do królika doświadczalnego” (1977). W latach 1998-2004 była redaktorem autorskiej serii wydawniczej „To jest poezja”. Współpracowała z Programem 2 Polskiego Radia, prowadząc w latach 2002-2005 cotygodniowe kulturalne audycje na żywo. Jej książki, nominowane były do wielu nagród, m.in. do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, a także do Nike. Jest laureatką m.in. Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, miesięcznika „Nowe książki” oraz „Gryfii”. Najczęściej nagradzane książki to „Dziewczyna z zapałkami” i „Mała zagłada”.

Katarzyna Lisowska – pracuje w Zakładzie Teorii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się szeroko rozumianym dyskursem genderowym w literaturoznawstwie, któremu poświęciła zarówno pracę magisterską, jak i doktorską, a także liczne artykuły i wystąpienia konferencyjne. Interesuje się ponadto kulturowymi reprezentacjami głodu i starości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content