MISTRZOWSKIE WIECZORY LITERACKIE – BRONISŁAW WILDSTEIN

Zapraszamy Państwa na wieczór poświęcony twórczości Bronisława Wildsteina – pisarza, dziennikarza, publicysty. Rozmowę z nim przeprowadzi Profesor Dorota Heck, historyk i krytyk literatury, profesor nauk humanistycznych.

Kamila Kania w swoim artykule “Polska powieść polityczna u progu XXI wieku. O prozie Bronisława Wildsteina” pisze: “Bez względu na to, jak ocenia się dokonania literackie Wildsteina, trzeba przyznać, że jest to przypadek interesujący. Mamy do czynienia z twórczością od początku do końca przesiąkniętą polityką, poruszającą tematy związane z bieżącymi wydarzeniami krajowymi, które są opisane z perspektywy osoby aktywnie w nich uczestniczącej, mającej w dodatku niebanalną przeszłość. “

Bronisław Wildstein – pisarz, publicysta, dziennikarz, działacz opozycji demokratycznej. Pracował jako dziennikarz m.in. w dziennikach „Życie” i Rzeczpospolita” oraz w tygodniku „Wprost”. W latach 2006–2007 prezes zarządu Telewizji Polskiej. Kawaler Orderu Orła Białego. Został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Od kwietnia 2005 Członek Honorowy Stowarzyszenia KoLiber. Zasiadał w jury Nagrody im. Jacka Maziarskiego. W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Profesor Dorota Heck – historyk i krytyk literatury, profesor nauk humanistycznych. Publikuje m.in. w „Toposie”, „Arcanach”, „Perspektywach Kultury”. Interpretuje twórczość Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta. Laureatka nagród naukowych Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego (2001, 2011) i wyróżnienia kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2016).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content